Pripravte sa na VIANOCE a nakupujte u nás vianočné darčeky v predstihu s 25% zľavou. Stačí zadať kód: VIANOCE25. Zľava neplatí už na zľavnený tovar. Objednávky odosielame do 20.12.2024. Objednávky uskutočnené po tomto dátume budeme odosielať až od 06.01.2025 postupne. S láskou Váš LITTLEBIRD

ŽIARLIVOSŤ MEDZI SÚRODENCAMI: MÔŽE ZA ŇU SPRÁVANIE RODIČOV?

Objavila sa aj vo vašej rodine? Žiarlivosť je jednou z emócií, s ktorou sa stretávame už v detstve. Prečo deti žiarlia na súrodencov a do akej miery je ovplyvnená správaním jedného či oboch rodičov?

Mama a dieťa

Ide o najdôležitejší vzťah a práve preto, že dieťa je azda najviac upnuté na mamu, veľmi ťažko znáša, ak sa jej pozornosť zrazu delí medzi ostatných členov rodiny. A pritom nemusí ísť len o súrodenca ďalšieho, ale aj otca, nového partnera či úplne cudzieho človeka. Je primárne nedostatok pozornosti dôvodom na žiarlivosť? Áno, je to tak. Často sa v rodinách stretávame jednoducho s tým, že dieťa chce týmto spôsobom na seba upozorniť, byť stredobodom pozornosti a záujmu. Ako v takýchto situáciách reagovať a čo v prípade, ak do „hry“ vstúpi príchod ďalšieho člena rodiny?

Súrodenecká rivalita

Podľa psychológov sa žiarlivosti medzi súrodencami v určitom období života nedá predísť. Často prichádza v prvých mesiacoch po narodení ďalšieho dieťaťa, výnimkou však nie je ani to, ak príde po rokoch. A ak si myslíte, že sa prejavuje len snahou získať stratenú pozornosť, ste na omyle. K častým prejavom patrí tiež istá forma agresivity, deti sa môžu medzi sebou biť alebo sa naopak, jedno z nich stiahne do úzadia. Pre neho v bezpečnom priestore však túži byť radšej samo a stráca sebavedomie. Žije s pocitom, že ten druhý či druhá je viac a na ňom nezáleží. Pocity menejcennosti a odmietnutia, ktoré deti môžu cítiť však za žiadnych okolností nepodceňujte. Skutočne z toho len tak časom nevyrastú.

Pripravte sa spoločne

Príchod nového člena rodiny je vždy veľkým míľnikom. Nielen pre rodičov, ale aj pre mladšieho súrodenca či súrodencov. Primerane ich veku im túto radostnú novinku oznámte a spoločne sa na bábätko tešte. Pokojne mu pripravte postieľku či hračky. Ubezpečte dieťa, že s príchodom súrodenca sa vo vašom vzťahu nič nezmení, a že vy, ako rodičia, budete svoje deti ľúbiť bez akýchkoľvek rozdielov. Pretože najhoršie, čo sa môže stať, ak dieťa z ničoho nič uvidí bračeka či sestričku a nebude na túto situáciu pripravené. Tešte sa spolu, ako rodina.

Môžu za žiarlivosť rodičia?

Súrodeneckú žiarlivosť môžu svojim správaním naozaj zapríčiniť aj samotní rodičia. Nielen prílišnou pozornosťou na jedno z detí, ale aj nadmerným kontrolovaním či porovnávaním. Nielen s deťmi z okolia, ale predovšetkým porovnávaním so súrodencami. V deťoch tak budujete pocit menejcennosti, neistoty a tým pádom aj rivality. Na deti zle vplýva aj prílišné rozmaznávanie, výchova bez hraníc či prílišné ochraňovanie. Postarajte sa o to, aby vyrastali v bezpečnom prostredí, v ktorom môžu ale slobodne rásť a rozhodovať sa. Iba tak z nich vyrastú sebaisté, láskavé a odvážne bytosti, ktoré nebudú mať potrebu súperiť. Kedykoľvek a s kýmkoľvek. 

 

AKO SA VYHNÚŤ DETSKEJ ŽIARLIVOSTI?

  • Pripravte súrodenca na príchod nového člena rodiny – citlivo, s láskou a s ohľadom na vek. Urobte si z toho míľnika pekný rituál, ktorý podporí detskú zvedavosť a nedočkavosť.
  • Vyhnite sa zmenám – nesnažte sa pred príchodom bábätka vyriešiť všetko to, čo ste doposiaľ odkladali. Príliš veľa zmien môže v dieťati vyvolať neistotu a obavy z toho, prečo sa zrazu tak veľa vecí mení.
  • Venujte sa deťom bez rozdielu – iste, každé z detí potrebuje niečo iné a vy sa napriek všetkým povinnostiam snažte venovať im dostatok pozornosti.
  • Komunikujte – zvoľte vhodnú „komunikačnú“ stratégiu a deťom vysvetľujte, čo robíte, prečo tak robíte a pokojne staršieho súrodenca do starostlivosti o toho mladšieho zapojte.
  • Neporovnávajte deti medzi sebou – určite si sami dobre pamätáte, že vám v takýchto situáciách nebolo príjemne. Nerobte to isté svojim deťom.
  • Vyhýbajte sa rovnakému prístupu k deťom – na určitý čas to možno bude poriadna výzva. Ale tak, ako novorodenca nenecháte pozerať rozprávky, škôlkar nebude spávať v kočíku.
  • Učte ich spolupráci – súperenie je naozaj cesta k žiarlivosti. Ukážte im, že hoci jeden pred druhým v niečom môže vynikať, nie je horším či neschopným. Deti nájdu spôsobom, ako sa navzájom „potiahnu.“

 

 

Autor: Miška :)

Viktora Bilčíka 2722/35 - 915 01 Nové Mesto nad Váhom